Specialista na zdravé spaní a relax český výrobek

Poradíme Vám s výběrem polštáře nebo relaxační podložky, tel: 777 353 568

Košík | 
Vytvořit účet | 
 
Zásady kvalitního spánku

Zásady kvalitního spánku

Kvalitní spánek je alfou a omegou zdravého, plnohodnotného života každého člověka. Jeho prostřednictvím dochází k regeneračním procesům, které jsou nutné pro fungování našeho organismu. Naše tělo bez spánku nemůže žít. Během něj dochází k hluboké relaxaci našeho svalového i kosterního systému a obnově vnitřních orgánů a jejich funkcí. Vedle tělesného odpočinku poskytuje spánek prostor i pro neméně důležitý odpočinek psychický.

Čtěte také: Sladké sny s paměťovým polštářem 

Se spánkem opouštíme své každodenní starosti a naše mysl se dostává do stavu absolutního klidu, centrální nervová soustava má čas na obnovu. Aby náš spánek zajistil vše výše jmenované, musí být zdravý a kvalitní, tzn. dostatečně dlouhý a hluboký. Délka spánku dospělého člověka by měla být alespoň 8 hodin denně. Samotný čas ale nestačí, stejně důležitá je i hloubka spánku. Není-li spánek dost hluboký, nerealizují se v něm všechny cykly. Především cyklus REM (Rapid Eye Movement), v němž se nám zdají sny, a non-REM (fáze nejhlubšího spánku) jsou velice důležité pro správné fungování naší centrální nervové soustavy. Chceme-li, aby náš spánek byl kvalitní, měli bychom se držet určitých zásad spánkové hygieny.

TIP:

Flexi Nature | Kvalitní ortopedický polštář

Volba dobré matrace a lůžkovin

To, na čem spíme, velmi významně ovlivňuje jakost spánku. Kromě pevné postele a solidního roštu je to v první řadě kvalitní matrace. Ta má zajišťovat, aby naše páteř setrvávala v jedné rovině a nebyla příliš zatěžována. Matrace by tedy měla být pevná a pružná současně a kopírovat linii našeho těla. Také by měla být vyrobena ze vzdušného materiálu, aby odváděla přebytečnou vlhkost vzniklou pocením během spánku. Matrací, která beze zbytku splňuje jmenované parametry, je například matrace Flexi Nature ze sortimentu firmy Medical Comfort. Neméně důležitá, a často opomíjená je také volba kvalitního ortopedického polštáře, který udrží hlavu a krk v rovině, a tím umožní svalům podél páteře relaxovat po celou dobu spánku.

Pravidelnost spánkových návyků

Vědecké výzkumy zabývající se studiem spánku dokazují, že k jeho kvalitě významně přispívá pravidelnost. Pokud je to tedy možné, měli bychom si navyknout chodit spát každý den ve stejnou hodinu. Tím vytvoříme určitý rytmus, který pomůže tělu připravit se na přechod do „spánkového režimu“.

Nejezte těsně před spaním

Pokud chceme dobře spát, neměli bychom jíst bezprostředně před spaním. Podle odborníků na zdravý životní styl je optimální jíst nejpozději asi čtyři hodiny před spánkem. Tělo má tak dostatek živin pro udržení základních funkcí vnitřních orgánů, a zároveň není spánek narušován trávicími procesy.

Ložnice není pracovna

Psychologové upozorňují na to, že pokud chceme dosáhnout kvalitního spánku, měla by být naše ložnice určena výhradně pro něj, nikoliv pro práci. Pokud jste tedy zvyklí pracovat např. s laptopem na posteli, přispíváte tak ke špatným návykům, které snižují kvalitu vašeho nočního odpočinku. Ve vyhrazení prostoru určeného pouze ke spaní je obsažen určitý rituál, na základě kterého se naše tělo i vědomí lépe naladí na přechod do stavu spánku. Práce a moderní technologie jsou pro něj naopak zcela rušivými elementy.

Pohyb na čerstvém vzduchu vám pomůže usnout 

Sport bezprostředně před spaním příliš vhodný není, protože tělo potřebuje být v klidovém stavu. Na druhé straně pravidelná sportovní aktivita přes den bezesporu pomáhá spánek zkvalitnit  – ideálně ta, která je vykonávaná na čerstvém vzduchu. Váš organismus se takto dobře okysličí a po sportu se dostaví příjemná únava. Dopřejte si proto každý den na pár hodin pobyt venku (alespoň na hodinu).

Vyhněte se přílišné konzumaci alkoholu a cigaret či jiných návykových látek

Občasné povyražení samozřejmě patří k životu, ale nic se nemá přehánět. Alkohol a nikotin jsou pro tělo toxiny a jejich přílišná konzumace velmi negativně ovlivňuje všechny fyzické funkce i psychické zdraví. Kromě toho rozhodně nepřispívá k dobrému spánku. Všichni víme, že po nemírném příjmu alkoholu a cigaret nás v noci obvykle obtěžují různé nevolnosti nedovolující usnout na příliš dlouho. Dalším faktorem, který nás v noci probouzí, je také značná dehydratace vzniklá v organismu, která nás nutí ke zvýšenému doplňování tekutin. Není také vhodné konzumovat bezprostředně před spaním látky obsahující kofein, protože mají povzbuzující účinky pro náš organismus, což je v rámci potřeby spánku zcela kontraproduktivní. Rovněž bychom se měli vyvarovat braní různých prášků na spaní, a to hned ze dvou důvodů – jednak škodí našim vnitřním orgánům, jednak jsou ve většině případů návykové.

Produkty Medical Comfort pro zdravý spánek



Odebírejte newsletter!Buďte v obraze a nechte si zasílat emaily

 

Děkujeme, Vaše adresa byla přidána